KiTOS
Teologian opiskelijoiden soveltuvuustutkimus ja reflektiopäivät
Opiskelijamentorointi
Työelämäjakson ja kirkon alan opiskelijoiden vapaaehtoistyön paikkoja

KiTOS

Helsingin hiippakunta kutsuu hiippakunnan alueella harjoittelevia kirkon alan opiskelijoita vuosittain moniammatillisiin KiTOS-päiviin. KiTOS tulee sanoista: kirkon työhön opiskelevien seminaari. Seminaarissa pohditaan kirkon työtä ja työntekijän ammatillista identiteettiä. Helsingin hiippakunta edellyttää todistusta KiTOS-päivään osallistumisesta pappisvirkaan ja diakonian virkaan vihkimystä anottaessa. Helsingin hiippakunta järjestää KiTOS-päivän keväisin ja syksyisin.

Kevään 2024 KiTOS-päivä järjestetään 20.3.2024 klo 8.30-15 Alppilan kirkolla (Kotkankatu 2, Helsinki). Ilmoittautuminen päivään päättyy 6.3.2024. Päivään voi ilmoittautua täällä. Ilmoittautuminen on sitova. Esteen sattuessa ilmoittautuminen on peruttava. Päivä on ilmainen. Osallistujille lähetetään Teams-linkki lähempänä kyseistä ajankohtaa.

Lue lisää KiTOS-päivistä.

Ilmoittaudu
patsas

Teologian opiskelijoiden soveltuvuustutkimus ja reflektiopäivät

Papin työhön suuntautuvat teologian opiskelijat osallistuvat soveltuvuustutkimukseen. Soveltuvuustutkimukseen ilmoittaudutaan seurakuntaharjoitteluvaiheessa. Tutkimus järjestetään yleensä loppukesästä tai alkusyksystä. Soveltuvuustutkimusta seuraavat reflektiopäivät, joissa psykologin johdolla käydään läpi tutkimustuloksia yleisesti. Lisäksi tuomiokapitulin henkilökunta keskustelee tutkimukseen osallistuneiden opiskelijoiden kanssa. Keskustelun teemoina ovat opiskelijan suorittama seurakuntaharjoittelu, soveltuvuustutkimuksen herättämät ajatukset sekä soveltuvuus papin työhön. Tarkempaa tietoa soveltuvuustutkimuksesta ja reflektiopäivistä.

Syksyn 2023 reflektiopäivä järjestetään yhdessä Espoon hiippakunnan kanssa maanantaina 23.10.2023 klo 9.00–16.00 Espoon tuomiokirkkoseurakunnan seurakuntatalolla (Kirkkoranta 2 Espoo). Aamukahvi ja -tee sämpylän kera on tarjolla klo 8.30 alkaen. Päivän aikana tarjotaan myös lounas. Ota mukaasi oma soveltuvuusarviointia koskeva materiaali ja muistiinpanovälineet. Ilmoittautumisesi reflektiopäivään on kirjautunut tämän syksyn soveltuvuustutkimukseen ilmoittautumisen yhteydessä ja osallistumisesi on välttämätöntä. 

Mikäli olet suorittanut soveltuvuustutkimuksen erikseen sovitusti tai sinulta on jäänyt reflektiopäivä suorittamatta, niin ilmoittaudu reflektiopäivään hiippakuntasihteeri Salla Poroputaalle, salla.poropudas@evl.fi. Reflektiopäivään liittyvät henkilökohtaiset keskustelut käydään Helsingin hiippakunnassa tiistaina 24.10.2023. Keskusteluaika sovitaan Salla Poroputaan kanssa. 

Kirja patsaan kädessä

Opiskelijamentorointi

Opiskelijamentorointi

Helsingin hiippakunnan opiskelijamentorointi sijoittuu useimmiten opintojen loppuvaiheeseen. Työelämässä toimiva mentori, pappi tai kokenut kirkon työntekijä, tukee valmistumisvaiheessa olevaa ja kohti työelämää siirtyvää teologia tai kirkonalan opiskelijaa. Mentorointisuhde perustuu avoimuuteen, molemminpuoliseen luottamukseen ja vastavuoroisuuteen. Mentorointi antaa mahdollisuuden käsitellä esimerkiksi omaan kutsumukseen, mahdolliseen tulevaan kirkon työhön sekä omaan hengellisyyteen liittyviä kysymyksiä kannustavassa ja tukevassa ilmapiirissä.

Mentorointi kestää puolesta vuodesta vuoteen ja yhteisiä kokoontumiskertoja on keskimäärin 5–8. Yhden kokoontumisen kesto on 1–2 tuntia. Helsingin hiippakunta ylläpitää listaa mentoroinnin ohjaajista ja koordinoi mentoroinnin aloittamista. Kapituli vastaa myös mentorointiprosessien mentoreiden ja mentoroitavien yhteistapaamisista, joita järjestetään n. kaksi kertaa vuodessa.

Mentorointiprosessi

Mentorointiprosessi alkaa siitä, että opiskelija ottaa yhteyttä hiippakuntaan ja hänelle etsitään mentori. Tämän jälkeen mentoroitava ja mentori sopivat ensimmäisen tapaamisen, jonka aikana sovitaan mentoroinnin tavoite, käsiteltävät aihepiirit ja aikataulu.

Mentoroinnissa voidaan käsitellä mm. seuraavia aihepiirejä:

  • seurakuntaharjoittelu ja työnhaku (portfolio, CV, työhakemus ym.)
  • arjen ja työn yhteensovittaminen sekä työn rajaaminen
  • yksityisyyden ja julkisen ammatin rajanveto, oma persoona työkaluna
  • kirkon työn moninaisuus ja ammatillinen orientaatio
  • oman hengellisen elämän suhde seurakunnan työntekijän hengelliseen rooliin

Mentorointiprosessi on nimensä mukaisesti prosessityöskentelyä eli tavoite ja käsiteltävät aihepiirit voivat elää prosessin aikana. Tällöin on erityisen tärkeää sopia muutoksista yhdessä ja pitää kiinni sovituista aikatauluista.

Työelämäjakson ja kirkon alan opiskelijoiden vapaaehtoistyön paikkoja

Helsingin hiippakunta tekee yhteistyötä työelämäjakson ja opiskelijoiden vapaaehtoistyöhön liittyvissä asioissa Espoon hiippakunnan kanssa.

Helsingin hiippakunnan seurakuntien työelämäjakson ja vapaaehtoistyön paikkoja voi kysellä muun muassa seuraavilta henkilöiltä:

Tuomiorovastikunta
  • Helsingin tuomiokirkkoseurakunta
    • Hyvän toivon kappelin toiminta: Hannu Varkki, hannu.varkki(at)evl.fi
    • Annankulman toiminta: Saara Valkama, saara.valkama(at)evl.fi
  • Kallion seurakunta
    • Nuorisotyö Esa-Pekka Helanne, esa-pekka.helanne(at) evl.fi
    • Kalasatama -projekti Visa Viljamaa, visa.viljamaa(at)evl.fi
  • Lauttasaaren seurakunta
    • Nuoriso- ja rippikoulutyö: Varpu Koivunen, varpu.koivunen(at)evl.fi (virkavapaalla)
  • Töölön seurakunta
    • Kauppakeskustyö Triplassa: Virva Krans, virva.krans(at)evl.fi
Huopalahden rovastikunta
  • Haagan seurakunta
    • Yleinen seurakuntatyö ja vapaaehtoistyö: Miika Kolari, miika.kolari@evl.fi
  • Kannelmäen seurakunta
    • Yleinen seurakuntatyö: Konsta Korhonen, konsta.korhonen@evl.fi
  • Munkkiniemen seurakunta
    • Yleinen seurakuntatyö: Riikka Kuusisalo, riikka.kuusisalo(at)evl.fi
Malmin rovastikunta
  • Malmin seurakunta
    • Yleinen seurakuntatyö: Sari Hakuri, sari.hakuri@evl.fi
  • Oulunkylä seurakunta
    • Rippikoulutyö: Tiia Orpana, tiia.orpana(at)evl.fi
    • Vapaaehtoistyö: Maria Onuigbo, maria.onuigbo(at)evl.fi
  • Pakilan seurakunta
    • Musiikki ja rippikoulutyö: Jussi Hirvonen, jussi.hirvonen(at)evl.fi
    • Nuorisotyö: Ida Lemmetyinen, ida.lemmetyinen(at)evl.fi
Vartiokylän rovastikunta
  • Herttoniemen seurakunta
    • Vapaaehtoistyö: Juha-Matti Tikkanen juhamatti.tikkanen(at)evl.fi
  • Helsingin Mikaelin seurakunta
    • Nuorisotyö: Satu Jalava, satu.jalava(at)evl.fi
  • Vuosaaren seurakunta
    • Nuorisotyö: Taija Elste-Ranta, taija.elste(at)evl.fi
Vantaan rovastikunta
  • Hakunilan seurakunta
    • Varhaiskasvatus: Birgitta Tasavuori, birgitta.tasavuori(at)evl.fi
  • Hämeenkylän seurakunta
    • Nuorisotyö: Tuula Vanhanen, tuula.vanhanen(at)evl.fi
  • Korson seurakunta
    • Diakoniatyö: Sirkka Väätäinen, sirkka.vaatainen(at)evl.fi
  • Vantaankosken seurakunta
    • Yleinen seurakuntatyö: Iiro Salminen, iiro.salminen@evl.fi
Porvoon rovastikunta
  • Sipoon suomalainen seurakunta
    • Diakoniatyö: Eea Korhonen, eea.korhonen(at)evl.fi