Kaikille avoimet koulutukset
Työntekijämentorointi
Työnohjaus
Rippikoulukonsultit
Ohjeita

Kaikille avoimet koulutukset

Orientoitumiskoulutus ensimmäiseen seurakuntavirkaan tulevalle

Piispainkokous on päättänyt vuonna 2013, että ensimmäiseen seurakuntavirkaan tuleva nuorisotyönohjaaja, diakonian viranhaltija, kanttori tai varhaiskasvatuksen ohjaaja kutsutaan orientoitumiskoulutukseen, jonka laajuus on kuusi opintopistettä.

Hiippakunnat vastaavat koulutusten järjestämisestä. Seurakuntien on huolehdittava siitä, että virassa aloittava saa tästä koulutuksesta tiedon ja että uuden työntekijän tiedot ilmoitetaan tuomiokapitulille.

Koulutus on maksuton, mutta työnantajan tulee korvata matkakustannukset. Orientoitumiskoulutus on virkatehtävä, johon seurakunta osoittaa täyden työajan. Koulutus ei kuluta henkilöstökoulutukseen varattua koulutuspäiväresurssia työntekijän osalta.

Helsingin hiippakunnassa orientoitumiskoulutus järjestetään syksyisin rinnakkain pappisvihkimykseen ja diakonian virkaan vihkimiseen valmentavan ordinaatiovalmennuksen kanssa. Osa koulutuksesta toimii yhtenä, moniammatillisena ryhmänä, osa eriytyy ammattiryhmittäin.

Helsingin tuomiokirkon torni ja senaatintori
SYKSYN 2023 TÄRKEÄT PÄIVÄMÄÄRÄT
  • Ilmoittautuminen koulutukseen viimeistään 13.9.2023
  • Koulutus alkaa ke 4.10.2023 noin klo 12. Muut koulutuspäivät päivittyvät verkkosivuille kevään 2023 aikana.
  • Ke 1.11.2023 klo 12 tuomiokapitulin istunto ja publiikki tuomiokapitulissa: orientoitumiskoulutuksen todistusten jako sekä juhlakahvit (asukoodi: tummapuku)

ILMOITTAUMINEN 13.9.2023 mennessä.

Lisätietoja: Hanna Remes hanna.remes@evl.fi

ENNEN KOULUTUKSEN ALKUA

Ennen orientoitumiskoulutuksen alkua koulutukseen osallistujat kirjoittavat noin 1–2 sivua pitkän esittelykirjeen aiheesta ”Hengellinen matkani”. Tekstissä kirjoittaja voi kertoa itsestään ja kuvata polkuaan, joka on johdattanut kirkon työhön. Tämän kirjoitelman lisäksi jokaiselle koulutukseen osallistujalle järjestetään noin 45 minuutin haastatteluaika. Haastattelu tapahtuu Teams-verkkoalustalla.

Seksuaalisen häirinnän, ahdistelun ja hyväksikäytön ennaltaehkäiseminen ja siihen puuttuminen

Tuomiokapitulin tehtäviin kuuluu kirkkojärjestyksen 19 luvun 1 §:n mukaan tukea ja valvoa seurakuntien toimintaa ja hallintoa sekä valvoa papiston ja seurakunnan muiden viranhaltijoiden ja työntekijöiden tehtävien hoitoa ja elämää.

Seksuaalinen häirintä, ahdistelu tai hyväksikäyttö eivät kuulu seurakuntien tai seurakuntayhtymien työyhteisöihin ja niihin tulee suhtautua tiukasti.

Toimintaohjeet seurakunnille seksuaalisen häirinnän, ahdistelun ja hyväksikäytön ennaltaehkäisemiseen sekä näissä tilanteissa toimimiseen julkaistiin keväällä 2018.

Lue toimintaohje alla olevasta linkistä:

Seksuaalisen häirinnän, ahdistelun ja hyväksikäytön ennaltaehkäisy sekä näissä tilanteissa toimiminen Helsingin hiippakunnassa

Senaatintori ja tuomiokirkon patsas

Häirintäyhdyshenkilöt

Tuomiokapituli tukee seurakuntia ja seurakuntayhtymiä myönteisen toimintakulttuurin luomisessa. Tässä tarkoituksessa tuomiokapituli on pyytänyt jokaista seurakuntaa ja seurakuntayhtymää nimeämään kaksi yhteyshenkilöä, joiden puoleen työntekijät ja seurakuntalaiset voivat kääntyä seksuaalisen ahdistelun, häirinnän tai hyväksikäytön tapauksissa.

Tuomiokapituli järjestää yhteyshenkilöille koulutusta, jotta näillä on valmiudet kuunnella ja opastaa sekä tarvittaessa puuttua seksuaalisen ahdistelun, häirinnän ja hyväksikäytön tilanteisiin ja tarvittaessa ohjata uhri olemaan yhteydessä viranomaisiin.

Häirintäyhdyshenkilöiden seuraava koulutus järjestetään yhdessä Espoon hiippakunnan kanssa syyskuussa 2022.

Helsingin hiippakunnan häirintäyhdyshenkilöt ovat:

  • Satu Huttunen, piispan erityisavustaja, p. 040 551 5851, satu.huttunen(a)evl.fi
  • Antti Luoma, notaari, p. 040 825 2596, antti.luoma(a)evl.fi
Seurakuntien ja seurakuntayhtymien häirintäyhdyshenkilöt
Tuomiorovastikunta
  • Tuomiokirkkoseurakunta
    • Nana Honkasalo, nana.honkasalo(a)evl.fi
  • Kallion seurakunta
    • Riitta Asikanius, riitta.asikanius(a)welho.org
    • Visa Viljamaa, visa.viljamaa(a)evl.fi
  • Lauttasaaren seurakunta
    • Varpu Koivunen, varpu.koivunen(a)evl.fi
    • Marko Heusala, marko.heusala(a)evl.fi
  • Paavalin seurakunta
    • Arja Rannanpää-Kortelainen, arja.rannanpaa-kortelainen(a)evl.fi
    • Juha Valkeapää, juha.valkeapaa(a)evl.fi
  • Töölön seurakunta
    • Anni Laakso, anni.i.laakso(a)evl.fi
    • Toni Westervik, toni.westervik(a).fi
Huopalahden rovastikunta
  • Haagan seurakunta
    • Sami Lahtinen, sami.t.lahtinen(a)evl.fi
    • Päivi Lipasti, paivi.lipasti(a)evl.fi
  • Kannelmäen seurakunta
    • Tiittu Paju, tiittu.paju(a)evl.fi
    • Juha Lepistö, juha.lepisto(a)evl.fi
  • Munkkiniemen seurakunta
    • Tarja Frilander, tarja.frilander(a)evl.fi
    • Mia Salmio, mia.salmio(a)evl.fi
  • Pitäjänmäen seurakunta
    • Siiri Luoma, siiri.luoma(a)evl.fi
    • Jukka Vanne, jukka.vanne(a)evl.fi
Malmin rovastikunta
  • Malmin seurakunta
    • Petri Jukanen, petri.jukanen(a)evl.fi
    • Minna Karas, minna.karas(a)evl.fi
  • Oulunkylän seurakunta
    • Mia Mod, mia.mod(a)evl.fi
    • Ville Pasanen, ville.pasanen(a)evl.fi
  • Pakilan seurakunta
    • Anna-Kaisa Jussila, anna-kaisa.jussila(a)evl.fi
tuomiokirkon pylväs
Vartiokylän rovastikunta
  • Herttoniemen seurakunta
    • Kristian Pesti, kristian.pesti(a)evl.fi
    • Jenni Kallio, jenni.h.kallio(a)evl.fi
  • Roihuvuoren seurakunta
    • Taini Nurmesviita, taini.nurmesviita(a)evl.fi
    • Saila Lavonen, saila.lavonen(a)evl.fi
    • Juha Takala, juha.takala(a)evl.fi
  • Vartiokylän seurakunta
    • Piia Kontio, piia.kontio(a)evl.fi
    • Karoliina Vidgrén, karoliina.vidgren(a)evl.fi
  • Vuosaaren seurakunta
    • Pia Nordlund, pia.nordlund(a)evl.fi
    • Kirsi Satosalmi, kirsi.satosalmi(a)evl.fi
Vantaan rovastikunta
  • Hakunilan seurakunta
    • Liisa Juusela, liisa.juusela(a)evl.fi
    • Tuomas Heikkilä, tuomas.heikkila(a)evl.fi
  • Hämeenkylän seurakunta
    • Matti Hyry, matti.hyry(a)evl.fi
    • Anne Puumala, anne.puumala(a)evl.fi
  • Korson seurakunta
    • Anita Alanen
    • Jani Vanhala, jani.vanhala(a)evl.fi
  • Rekolan seurakunta
    • Sanna Tirkkonen, sanna.tirkkonen(a)evl.fi
    • Ben Ahlroos, ben.ahlroos(a)evl.fi
  • Tikkurilan seurakunta
    • Päivi Mäkinen, paivi.makinen(a)evl.fi
    • Tom Åstrand, tom.astrand(a)evl.fi
  • Vantaankosken seurakunta
    • Johanna Jansik, johanna.jansik(a)evl.fi
    • Anna-Kaarina Palmu
  • Vantaan seurakuntayhtymä
    • Anneli Tiainen, anneli.tiainen(a)evl.fi
    • Laura Ohtonen, laura.ohtonen(a)evl.fi
Porvoon rovastikunta
  • Agricolan suomalainen seurakunta
    • Marjo Ehn, marjo.ehn(a)evl.fi
    • Kari Martikainen, kari.martikainen(a)evl.fi
  • Askolan seurakunta
    • Jouni Vilkki, jouni.vilkki(a)evl.fi
    • Taina Lapinniemi, taina.lapinniemi(a)evl.fi
  • Myrskylän seurakunta
    • Anne Anttila, anne.anttila(a)evl.fi
  • Pornaisten seurakunta
    • Lilja-Kukka Runolinna, liljakukka.runolinna(a)evl.fi
    • Jemina Korkiamäki, jemina.korkiamaki(a)evl.fi
    • Jorma Martikainen, jorma.martikainen(a)evl.fi
  • Porvoon suomalainen seurakunta
    • Jari Oksanen, jari.oksanen(a)evl.fi
    • Minna Tuominen, minna.e.tuominen(a)evl.fi
  • Pukkilan seurakunta
    • Noora Kalpio, noora.kalpio(a)evl.fi
    • Hanne Matikainen, hanne.matikainen(a)evl.fi
  • Sipoon suomalainen seurakunta
    • Tero Heikkilä, tero.heikkila(a)evl.fi
    • Leena (Eea) Korhonen, eea.korhonen(a)evl.fi

Työntekijämentorointi

Työntekijämentoroinnin tarkoituksena on toimia kirkon työntekijöiden tukena omaan ammatilliseen ja hengelliseen kasvuun sekä oman työn reflektoimiseen liittyvissä kysymyksissä. Työntekijämentorointi voidaan toteuttaa yksilö- tai ryhmämentorointina.

Mentorointiprosesseista vastaavat hiippakuntadekaani Reijo Liimatainen, reijo.liimatainen@evl.fi ja hiippakuntasihteeri Hanna Remes, hanna.remes@evl.fi.

kaksi pappia keskustelee puistossa

Työnohjaus

Helsingin hiippakunnassa työnohjausta koordinoi päätoiminen työnohjaaja Seija Riekkinen Helsingin seurakuntayhtymästä, seija.riekkinen(a)evl.fi, p. 050 4017045.

Työnohjaus on työn kehittämistä koulutetun työnohjaajan avulla. Samalla työnohjaus tukee työhyvinvointia. Työnohjaus on tavoitteellinen prosessi, josta tehdään kirjallinen sopimus.

Prosessin pituus sovitaan erikseen tarpeen mukaan. Pisimmillään kirkon yksilötyönohjaus voi olla 40 kertaa ja ryhmätyönohjaus 30 kertaa. Työnohjausistunnon pituus on yleensä yksilötyönohjauksissa työnohjaajasta riippuen 45-60 min. ja ryhmätyönohjauksissa 1,5-2h. Tapaamiset sovitaan n. 2-4 viikon välein.

kaksi pappia tuomiokirkon tasanteella tervehtivät toisiaan

Milloin työnohjaukseen?

Työnohjaus on hyödyllistä etenkin muutostilanteissa, esimerkiksi työpaikan vaihdoksissa tai työtehtävien muuttuessa tai kun työ on erityisen kuormittavaa. Työuraa aloitteleville suositellaan mentorointia.

Työnohjausprosessissa voidaan käsitellä ammatilliseen kasvuun sekä työyhteisön jäsenenä kehittymiseen liittyviä kysymyksiä. Myös oman persoonan kasvun kysymykset ovat läsnä työnohjausprosessissa.

Työnohjaus ei kuitenkaan ole terapiaa tai hengellistä ohjausta, vaikka voikin sisältää piirteitä kummastakin.

Työnohjaukseen hakeutuminen

  1. Kun haluat päästä työnohjaukseen, puhu tästä tarpeesta esihenkilösi kanssa.
  2. Kun asiasta on sovittu esimiehen kanssa, ota yhteys työnohjauksen koordinaattoriin. Hän auttaa sinua löytämään työnohjaajan. Varaudu siihen, että voit joutua odottamaan vapaan työnohjauspaikan löytymistä jonkin aikaa. Ole siis ajoissa liikkeellä.
  3. Kun työnohjaaja on löytynyt, niin sovi hänen kanssaan tapaaminen. Yleensä tutustumiskertoja on 2-4, joiden jälkeen päätetään työnohjausprosessin alkamisesta. Tällöin tehdään kirjallinen työnohjaussopimus, johon kirjataan prosessin tavoitteet ja pituus.
  4. Työnohjaus tapahtuu työajalla. Kirkon työnohjaaja on sitoutunut antamaan työnohjausta kirkon työntekijöille ilmaiseksi. Työnantaja korvaa matkakulut. Työnohjauksen mahdollisuus kuuluu kaikille ammattiryhmille.

Ryhmä- ja tiimityönohjaukset

Ryhmässä tapahtuva työnohjaus voi olla usein vielä vaikuttavampaa kuin yksilötyönohjaukset. Työnohjaukseen hakeutumisen syynä ei tarvitse olla mitään vakavaa kriisiä tai hankaluutta työssä. Työnohjaus toimii työhyvinvointia tukevana ja ylläpitävänä prosessina.

Työnohjauksessa on aikaa ajatella ja kuunnella toisia. Se voi toimia innoituksen ja innostumisen paikkana. Voit löytää uusia näkökulmia ja uutta rohkeutta ja motivaatiota työhösi. Ryhmässä näkökulmien ja ideoiden määrä moninkertaistuu. Dialogi tuottaa aina jotakin enemmän kuin mitä yksin pohtiminen voi saada aikaan.

Työnohjauksen koordinoijat

  • Seija Riekkinen, 050 4017045, päätoiminen työnohjaaja, Helsingin seurakunnat
  • Tarja Korpela, 050 3888501, johtava kasvatuksen pastori, Vantaan seurakunnat

Helsingin seurakuntayhtymän työnohjaajat

Eriksson, Barbro (sairaalapappi)
050 427 0529, barbro.eriksson@hus.fi

Hall-Pänttäjä, Maria (diakoni)
050 3800 922, maria.hall-panttaja@evl.fi

Harjunpää, Heli (sairaalapappi)
050 4020721, heli.harjunpaa@hel.fi

Heinikoski, Saila (sairaalapappi)
050 4097520, saila.heinikoski@evl.fi

Heininen, Kaisa (kappalainen, Oulunkylän seurakunta)
kaisa.heininen@evl.fi

Hiilamo, Kirsi-Marja (perheneuvonta)
09 2340 2550, kirsi.hiilamo@evl.fi

Honkanen, Sofia (johtava diakoniatyöntekijä)
050 380 2356, sofia.honkanen@evl.fi

Huovinen, Leena (oppilaitostyö, lähijohtaja)
09 2340 2518, leena.huovinen@evl.fi

Iiskola, Mia (seurakuntapastori, Mikaelin seurakunta)
09 2340 4832, mia.iiskola@evl.fi

Iso-Herttua, Kaisa (oppilaitospastori)
0505974876, kaisa.iso-herttua@evl.fi

Kajos, Kimmo (erityisdiakonia)
09 2340 2574, kimmo.kajos@evl.fi

Kivinen, Mari (sairaalasielunhoito)
0503403907, mari.kivinen@hel.fi

Kopperoinen, Markus (kappalainen, Malmin seurakunta)
09 2340 4459, markus.kopperoinen@evl.fi

Korhonen, Leena (erityisnuorisotyönohjaaja, Matteuksen kirkko)
09 2340 2356, leena.korhonen@evl.fi

Korkman-Lopes, Anna (perheneuvonta)
09 2340 2554, anna.korkman-lopes@evl.fi

Korpaeus-Hellsten, Tarja (kansainvälinen työ)
09 2340 2531, tarja.korpaeus-hellsten@evl.fi

Korpela, Merja (johtava diakoniatyöntekijä)
merja.korpela@evl.fi

Koskinen, Kenneth (pastori, Kampin kappeli)
kenneth.koskinen@evl.fi

Laakso, Anni (johtava nuorisotyöntekijä)
09 2340 4750, anni.i.laakso@evl.fi (maksullinen)

Lahti, Jussi (pastori, erityisdiakonia)
09 2340 2575, jussi.lahti@evl.fi

Leino, Iiro (perheneuvonta)
0405928187, iiro.leino@evl.fi

Lindström, Eva-Lisa (pastori, Mikaelin seurakunta)
09 2340 4833, eva-lisa.lindstrom@evl.fi

Lumijärvi, Ulla (yhteisöpastori, yhteinen seurakuntatyö)
09 2340 2536, ulla.lumijarvi@evl.fi

Markkunen, Annette (seurakuntapastori, Lauttasaaren seurakunta)
annette.markkunen@evl.fi

Mattila, Marko (sairaalapastori, lähijohtaja)
050 4022913, marko.mattila@hel.fi

Maunuksela, Anne Maria (johtava diakoniatyöntekijä, yhteinen seurakuntatyö)
anne.maunuksela@evl.fi

Metsälä, Heidi (diakonia, Kannelmäen seurakunta)
050 380 1369, heidi.metsala@evl.fi

Mustalahti, Tuija (sairaalasielunhoito)
050 427 0537, tuija.mustalahti@hus.fi

Narvila, Raija (Palveleva Puhelin)
09 2340 2599, raija.narvila@evl.fi

Nordlund, Pia (diakoniatyöntekijä, Vuosaaren seurakunta)
09 2340 6542, pia.nordlund@evl.fi

Piipari-Kokko, Satu (sairaalasielunhoito)
050 427 9946, satu.piipari-kokko@hus.fi

Pulkkinen, Tero (perheneuvonta)
050 544 3308, tero.pulkkinen@evl.fi

Ruuskanen, Katianna (perheneuvonta)
09 2340 2592, katianna.ruuskanen@evl.fi

Rönkä, Riitta (perheneuvonta)
09 2340 2552, riitta.ronka@evl.fi

Salmio, Mia (diakoniatyöntekijä, Munkkiniemen seurakunta)
050 404 7132, mia.salmio@evl.fi

Silin, Mari (seurakuntapastori, Haagan seurakunta)
09 2340 3213, mari.silin@evl.fi

Stickler, Kirsi (sairaalapastori, yhteinen seurakuntatyö)
040 336 0365, kirsi.stickler@evl.fi

Toiviainen, Saku (sairaalapastori)
09 2340 2060, saku.toiviainen@evl.fi

Turtiainen, Asta (diakonian päällikkö, yhteinen seurakuntatyö)
09 2340 2516, asta.turtiainen@evl.fi

Ullgren, Ulla (sairaalasielunhoito)
050 402 0786, ulla.ulgren@hel.fi

Uusitalo, Sanna (oppilaitospastori, yhteinen seurakuntatyö)
050 596 5417, sanna.uusitalo@evl.fi

Vuorelma-Glad, Päivi (varhaiskasvatussihteeri, yhteinen seurakuntatyö)
09 2340 2508, paivi.vuorelma-glad@evl.fi

Työnohjaajat Vantaan seurakunnissa

Ansas, Satu-Elina (johtava sairaalapappi)
satu-elina.ansas@evl.fi

Enckell, Irmeli (sairaalapappi)
irmeli.enckell@evl.fi

Hyry, Matti (kirkkoherra, Hämeenkylän seurakunta)
matti.hyry@evl.fi

Kahenvirta, Tuomo (rekisteripäällikkö)
tuomo.t.kahenvirta@evl.fi

Korpela, Tarja (johtava kasvatuksen pastori)
tarja.korpela@evl.fi

Koskelin, Juhani (perheneuvoja)
juhani.koskelin@evl.fi

Rantala, Kirsi (yhteisen seurakuntatyön johtaja)
kirsi.m.rantala@evl.fi

Saarinen, Jari (työpaikkapappi)
jari.saarinen@evl.fi

Similä, Hanna (lentokenttätyön hankeasiantuntija)
hanna.simila@evl.fi

Suonsivu, Terhi (näkövammaistyön diakoni)
terhi.suonsivu@evl.fi

Valve, Katri (johtava diakonia- ja yhteiskuntatyön asiantuntija)
katri.valve@evl.fi

Työnohjaajat Porvoon rovastikunnassa

Kaajava, Riitta (kappalainen, Porvoon suomalainen seurakunta)
riitta.kaajava@evl.fi

Martikainen, Kari (diakoni, Agricolan suomalainen seurakunta)
kari.martikainen@evl.fi

Salmi, Pontus (kirkkoherra, Porvoon suomalainen seurakunta)
pontus.salmi@evl.fi

Tuovinen, Kari (kirkkoherra, Pornaisten seurakunta)
kari.tuovinen@evl.fi

Muut työohjaajat Helsingin hiippakunnan alueella

Korpela, Markus (sotilaspastori)
markus.korpela@mil.fi

Paananen, Hanna (vs. hiippakuntasihteeri, Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli)
hanna.paananen@evl.fi

Paananen, Terhi (asiantuntija, Kirkkohallitus)
terhi.paananen@evl.fi

Palmu, Harri (turistipappi)
turistipappi.rodos@evl.fi

Rippikoulukonsultit

tuomiokirkon pylväs

Pastori Margit Helin
Vantaankosken seurakunta
margit.helin@evl.fi
p. 050 310 7401

Kirkkomuusikko Kari Härkönen
Kannelmäen seurakunta
kari.harkonen@evl.fi
p. 050 430 9029

Nuorisotyönohjaaja Varpu Koivunen
Lauttasaaren seurakunta
varpu.koivunen@evl.fi
p. 050 380 3523

Pastori Miika Kolari
Haagan seurakunta
miika.kolari@evl.fi
p. 050 3802 314

Nuorisotyönohjaaja Jemina Korkiamäki
Pornaisten seurakunta
jemina.korkiamaki@evl.fi
p. 040 5863 577

Pastori Antti Kupiainen
Askolan seurakunta
antti.kupiainen@evl.fi
p. 0400 199 839

Pastori Tinja-Mari Lammila
Töölön seurakunta
tinja-mari.lammila@evl.fi
p. 050 577 3863

Nuorisotyönohjaaja Katja Muranen
Malmin seurakunta
katja.muranen@evl.fi
p. 050 3409 056

Nuorisotyönohjaaja Jari Oksanen
Porvoon suomalainen seurakunta
jari.oksanen@evl.fi
p. 0400 494 039

Nuorisotyönohjaaja Iris Sotamaa
Vantaan seurakuntayhtymä
iris.sotamaa@evl.fi
p. 050 378 0318

Pastori Ilmari Syrjälä
Helsingin seurakuntayhtymä
ilmari.syrjala@evl.fi
p. 050 3544 629

Kanttori Teija Tuukkanen
Kirkkohallitus
teija.tuukkanen@evl.fi
p. 040 1425 175

Pastori Karoliina Vidgren
Vartiokylän seurakunta
karoliina.vidgren@evl.fi
p. 050 3379 542

Pastori Terhi Viljanen
Tikkurilan seurakunta
terhi.viljanen@evl.fi
p. 050 310 6824

Ohjeita

OHJE UUDEN TYÖNTEKIJÄN TEHTÄVÄÄN SIUNAAMISEEN

Tuomiokapituli on antanut seuraavan piispainkokouksen suosituksen ohjeena uuden työntekijän tehtävään siunaamisesta Helsingin hiippakunnan seurakunnille ja seurakuntayhtymille.

Lue ohjeistus alla olevasta linkistä:

Piispainkokouksen suositus uuden työntekijän tehtävään siunaamisesta

KIRKON TYÖNTEKIJÄ SOSIAALISESSA MEDIASSA

Ohjeet kirkon työntekijän toimimisesta sosiaalisessa mediassa on annettu Helsingin hiippakunnassa piispan toimesta 6.9.2021.

Lue ohjeet alla olevasta linkistä:

Kirkon työntekijä sosiaalisessa mediassa